visacka facebook

blank

blank

Felinoterapie

Felinoterapie staví na podobných principech jako canisterapie, ale zatím v ČR nemá tak dlouhou tradici. Přitom jsou kočky v mnoha ohledech stejně vhodné jako psi. Jsou také pro svou menší velikost v leckterých zařízeních přiměřenější.

Základ felinoterapie je především využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. Kočka navozuje příjemnou atmosféru pro komunikaci s klienty a boří komunikační bariéry. To může dokázat člověku zapomenout na bolest a utrpení, navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, odnímat pocit osamění. I prostá zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží mnohdy nemocné, postižené, staré nebo nešťastné lidi při životě. Oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena. Znevýhodněný člověk se může cítit vyhoštěn z lidské společnosti, uzavírat se do sebe, přestávat komunikovat s okolím a navazovat nové sociální kontakty s lidmi. Zvíře však dokáže člověku mnohé nahradit. Přijímá člověka bez předsudků a podmínek, a přitom mu poskytuje dostatek podnětů včetně náhradní citové vazby, stává se jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a okolním světem, ale vyžaduje také splnění určitých podmínek ke svému životu - a tedy pro člověka tolik důležitý pocit zodpovědnosti a nezastupitelnosti. Kočka má i vyšší tělesnou teplotu, prohřívá ztuhlé končetiny a při hlazení kočky se snižuje krevní tlak a zároveň hlazení motivuje k pohybu. Přítomností kočky v zařízení se lidé učí porozumět chování zvířat a mít k nim dobrý vztah.

Felinoterapie patří stejně jako canisterapie do skupiny zooterapií. Ve felinoterapii hraje hlavní úlohu kočka. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických a psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt člověka s kočkou.

 

felino 1 felino 2 felino 3

 

Rozlišujeme dvě možnosti využití:

  • AAT (Animal Assisted Therapy) kočka je součástí terapeutického procesu a výsledky se dají změřit. Přínos felinoterapie: prohřátí končetin; zlepšení motoriky, psychiky, tlaku i stresu.
  • AAA (Animal Assisted Activites) kočka navozuje příjemné prostředí a usnadňuje komunikaci. Přínos felinoterapie: zkvalitnění života, zmírnění pocitu osamocení, v oblasti komunikace a paměti.

Pro felinoterapii se hodí každá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi, je zvyklá na postroj a cestování a má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu. Podmínkou je 100% zdraví jedince používaného pro felinoterapii. Je dobré absolvovat felinoterapeutické zkoušky. Dovednosti, které by měla felinoterapeutická kočka zvládat najdete v našem zkušebním řádě v sekci Zkoušky.

Naše kočky navštěvují různé cílové skupiny (např. od dětí až po seniory, ale i osoby zdravé či osoby s postižením). Pro děti ve školách a školkách máme připravený výchovný program s pohádkou se živými zvířátky.

 

Pohádka o pejskovi a kočičce

(se živými zvířátky) - další aktivitou je vzdělávací program pro děti různých věkových skupin spojený s pohádkou o pejskovi a kočičce jak dělali dort. Děti učíme zábavnou formou správné péči o psy a kočky.  

Novinky

Nový termín semináře na Moravě!

Vypsali jsme nové termíny seminářů na Moravě

Více info najdete zde: 

28. 10. 2023 Seminář Příprava psa na canisterapeutickou zkoušku (Babice u Šternberka) - propozicepřihláška on-line

Číst dál...

Semináře a workshopy

Aura Canis, z. s. pro Vás průběžně připravuje nabídku seminářů a workshopů. Aktuální nabídku můžete sledovat zde:

Číst dál...

Canisterapie

NOVÝ TERMÍN!!! semináře Canisterapie u seniorů 18. 10. 2023

Seminář Canisterapie u seniorů (Dolany u Jaroměře) - propozicepřihláška on-line

Spolupráce s Nadačním fondem NEJEN SRDCEM

Navázali jsme spolupráci s Nadačním fondem NEJEN SRDCEM. V období 13. 7. - 13. 8. 2017 každý den od 20 hod probíhá v divadle Hybernia muzikálové představení Mamma Mia! I vy můžete přispět do kasičky na naše canisterapeutické psy!

Ukončení spolupráce Aura Canis, z. s. s UPOL - Canisterapeutický výcvik

Aura Canis, z. s. letošním rokem ukončuje spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci na programu Canisterapeutický výcvik v rámci celoživotního vzdělávání.

 

Podpořte nás

platba 500kc  platba 300kc